Testament to rozrządzenie własnym majątkiem na wypadek śmierci i dotyczy tylko jednego spadkodawcy. Może zostać sporządzony przez osobę posiadającą pełną zdolność do czynności prawnych.
Testament może zostać sporządzony odręcznie, ze wskazaniem daty jego sporządzenia wraz z podpisem testatora. Testament sporządzony w wersji elektronicznej jest nieważny.
Testament może być również sporządzony w formie akt notarialnego. Notariusz na życzenie testatora może zarejestrować w Notarialnym Rejestrze Testamentów prowadzonym przez Krajową Radę Notarialną informację, że w danej kancelarii notarialnej został sporządzony testament danej osoby. Należy pamiętać, że w Rejestrze Testamentów nie zostaje umieszczona treść testamentu, a jedynie fakt jego sporządzenia.
Testament zawsze można odwołać i sporządzić nowy testament.
Testament może powoływać spadkobierców do całego spadku. Może również zawierać zapis windykacyjny, którego przedmiotem są rzeczy oznaczone co do tożsamości. Przedmiotem zapisu windykacyjnego mogą być: rzeczy oznaczone, co do tożsamości (np. nieruchomość, samochód), zbywalne prawo majątkowe (np. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu), przedsiębiorstwo lub gospodarstwo rolne lub ustanowienie na rzecz zapisobiorcy użytkowanie lub służebności. Testament może zawierać również polecenia lub zapisy – zobowiązanie do spełnienia danego świadczenia pieniężnego.